Türkiye’nin Sırbistan’da üç puan alması zor

UEFA Uluslar Ligi’nde ilk maçta evinde Macaristan’a 1 – 0 yenilen Türkiye bu başlangıç ile gruptaki yerini zora soktu. Özellikle sergilediği futbol çok da iyi olmayan milli takım güçlü bir rakip ile karşılaşması halinde farklı yenileceğini de hissettirdi. Türkiye’nin favori olduğu maçta Macaristan’a yenilmesi sonrası, ikinci karşılaşmada Sırbistan karşısında da fazla bir varlık gösteresi beklenmiyor. Deplasmanda sahaya çıkacak olan A Milliler en iyi noktada bir beraberlik alabilir. Rusya’ya deplasmanda 3 – 1’lik skor ile yenilen Sırbistan da uzun zamandır kötü giden futbolunu düzeltemediğini gösterdi. Türkiye ile birlikte grubun en zayıf takımı olan Sırbistan grup sonuncusu olmaya aday.

Rusya ile Macaristan’a mağlup olan Sırbistan ile Türkiye UEFA Uluslar Ligi’nde ilk galibiyetlerini almak ve gruptaki yarışta yeniden varolmak için karşılaşacaklar. Çok da iyi top oynayamayan iki ekibin maçının fazla heyecanlı geçmemesi bekleniyor.Şenol Güneş’in yeni milli takımın temeli olarak gördüğü, gençlerden kurulu kadro Macaristan maçında özellikle ilk devrede çok kötü oynadı ve rakibe sürekli pozisyon verdi. İki defa direkten dönen şutu ile Macaristan karşılaşma boyunca gücünü gösterdi. Şimdi Sırbistan karşısında Türkiye’nin çok büyük bir değişim geçireceği düşünülmüyor.

– EURO 2021 elemelerinde grup üçüncüsü olan ve Norveç ile play-off maçına çıkacak Sırbistan zayıf rakipler karşısında galip gelse de biraz güçlü takımlara mutlaka puan bırakıyor. Yine de evinde daha iyi oynadığı görünen Sırbistan, koronavirüs nedeniyle seyircisiz oynanacak maçta taraftarının desteği olmamasını yadırgayacaktır.

– Türkiye’nin bu maçta atak oynaması beklense de özellikle orta alandan hücuma top taşımakta zorlandıkları görülüyor. Defans hattı da çok uyum içinde gözükmediği gibi kaleye şut çekilmesini engelleyemiyor. Sahasında gol atma konusunda sıkıntı yaşamayan Sırbistan bu açıkları değerlendirip en az bir gol atabilir.

-Sırbistan’ın defansı da en az Türkiye kadar sorunlu. Türkiye forvet hattı bu sorunları iyi değerlendirebilirse galibiyet gollerini kaydeder. Ne var ki Macaristan maçında Türkiye’nin o derece yetenekli olmadığı ve adam markajı yapıldığı anlarda oyuncu eksiltmeyi beceremediği görüldü.

-Sırbistan ile Türkiye arasındaki karşılaşmada her iki takımın da en az bir gol atması beklenmeli ancak sonuç büyük bir ihtimalle beraberlik olacaktır. İlk devre golsüz biterken ikinci yarıda gol göreceğizdir. İki takımdan birinin galip gelmesi ise gruptaki hesapları değiştirebilir.